Surprises dominate second round of Dick Weber PBA Playoffs

    03/11/11

    2010-11 PBA Tour #12

    Hall of Famers Amleto Monacelli, Pete Weber eliminated

    200910PBA04AmletoMonacelli.jpg201011PBAMikeEdwards.jpgIn the grand tradition of basketball's March Madness, the Dick Weber PBA Playoffs staged its own series of dramatic surprises Thursday night at Woodland Bowl.

    Professional Bowlers Association Hall of Famer Amleto Monacelli (pictured left) of Venezuela, who earlier in the day dominated the South Region, was eliminated from the tournament in Round Two when he finished the six-game round in 10th place. The top seven of 10 players in each Region advance to Round Three. Mike Edwards (right) of Tulsa, Okla., led the South Region in Round Two with a 1,407 pinfall total.

    The Dick Weber PBA Playoffs is six-tournaments-in-one, featuring six independent regional groups bowling elimination rounds within their respective regions. The event is named in honor of the PBA Tour legend who grew up in Indianapolis.

    201011PBAWalterRayWilliams.jpg201011PBA08PeteWeber7.jpgIn other Thursday night highlights, Walter Ray Williams Jr. (left) of Ocala, Fla., the PBA Tour's all-time titles leader with 47, advanced in the Central Region in second place behind Region leader Dick Allen of Columbia, S.C. Williams needs to win the PBA Playoffs, the final event of the 2010-11 Lumber Liquidators PBA Tour season, in order to extend his PBA record of winning at least one title per year to 18 years.

    Also in the Central Region, Troy Stus of South Lyon, Mich., rolled a 224 game to win a one-game roll-off against PBA Hall of Famer Pete Weber (right; 197), Dick Weber's son, and Kenneth Kolberg Jr. (191) of Cleveland, Ohio, after they tied for seventh place. Weber and Kolberg were eliminated from the playoffs.

    201011PBARhinoPage.jpg201011PBATomHess.jpgIn the East Region, Rhino Page (left) of Dade City, Fla., led his group after both rounds, finishing the second round with 1,421 pins, but 13-time PBA Tour champion Patrick Allen of Wesley Chapel, Fla., finished ninth in Round Two and was eliminated after a fourth-place finish earlier in the day.

    In the Midwest, Tom Hess (right) of Urbandale, Iowa, who won his first PBA Tour title in the Bayer United States Bowling Congress Masters in February, paced his Region with 1,402 pins, but the drama in Hess' group came from local favorite Ronnie Russell of Marion, Ind., who was last after two games, but rallied with a 239 final game to earn the sixth of seven spots advancing to Friday's Round Three.

    201011PBAEugeneMcCune.jpg201011PBADannyWiseman.jpgEugene McCune (left) of Munster, Ind., led the Southwest Region with 1,400 pins after barely sneaking into Round Two. Round One leader Kelly Kulick of Union, N.J., advanced by placing fifth in Round Two.

    Baltimore's Danny Wiseman (right), a 12-time PBA Tour winner, paced the West/Northwest Region with 1,440 pins.

    In Friday's Round Three, the PBA Tour players who finished seventh through 12th on the 2010-11 points list will be seeded into the competition (Tom Smallwood, Saginaw, Mich., in the East; Dan MacLelland, Saginaw, Mich., in the Central; Norm Duke, Clermont, Fla., in the South; Wes Malott, Pflugerville, Texas, in the Midwest; Mike DeVaney, Murrieta, Calif., in the Southwest, and Michael Haugen Jr., Carefree, Ariz., in the West/Northwest. After six games, the top five out of seven in each Region will advance to Round Four.

    201011PBASeanRash.jpg201011PBAMikaKoivuniemi.jpgFor Round Four, the six top seeds for the season – Sean Rash (left), Montgomery, Ill., East; Mika Koivuniemi (right), Hartland, Mich., Central; Tommy Jones, Simpsonville, S.C., South; Bill O'Neill, Southampton, Pa., Midwest; Jason Belmonte, Australia, Southwest, and Chris Barnes, Double Oak, Texas, West/Northwest – will enter the tournament for another six-game round. The top four of six per Region will advance to Round Five.

    After Friday night's Round Five, three survivors in each Region will advance to two Regional Championship and one Conference Championship television shows.

    The television rounds will be contested at 9 a.m., 1 p.m. and 3:30 p.m. Eastern on Sunday for delayed telecast on ESPN on Sunday, March 27, at 2:30 p.m.; Sunday, April 3, at 1 p.m. Eastern, and Sunday, April 10, at 1 p.m. Eastern, respectively.

    The six Conference Championship survivors will return to Indianapolis on Sunday, April 17, for the final live telecast of the 2010-11 Lumber Liquidators PBA Tour season. ESPN will air the finals at 1 p.m. Eastern. First prize in the event is $50,000.

    All of the remaining elimination rounds are being covered live on Xtra Frame, pba.com's exclusive online video streaming service.

     


    Related Articles


    Kelly Kulick takes charge among first round Dick Weber PBA Playoffs leaders
    Pod assignments set as Dick Weber PBA Playoffs get underway Wednesday
    Dick Weber PBA Playoffs to conclude 2010-11 Lumber Liquidators PBA Tour season

     


    Dick Weber PBA Playoffs - Round Two


    Standings after 6 games, top 7 per region advance to Round Three Friday morning.

    East Region
    1, Rhino Page, Dade City, Fla., 1,421
    2, Scott Norton, Costa Mesa, Calif., 1,382
    3, Brian LeClair, Athens, N.Y., 1,363
    4, Steve Jaros, Yorkville, Ill., 1,356
    5, Jeffrey Voght, Canojaharie, N.Y., 1,331
    6, John Nolen, Waterford, Mich., 1,308
    7, Jeff Zaffino, Warren, Pa., 1,278

    Did not advance:
    8, Tom Sorce, Blasdell, N.Y., 1,246, $1,500
    9, Patrick Allen, Wesley Chapel, Fla., 1,194, $1,500
    10, Eddie VanDaniker Jr., Essex, Md., 1,144, $1,500

    South Region
    1, Mike Edwards, Tulsa, Okla., 1,407
    2, Ryan Shafer, Horseheads, N.Y., 1,378
    3, Kip Roberts, Glenallen, Va., 1,347
    4, (tie) Tom Baker, King, N.C., and Jason Sterner, McDonough, Ga., 1,345
    6, Randy Weiss, Columbia, S.C., 1,340
    7, Parker Bohn III, Jackson, N.J., 1,331

    Did not advance:
    8, Scott Newell, Deland, Fla., 1,320, $1,500
    9, Brian Kretzer, Dayton, Ohio, 1,269, $1,500
    10, Amleto Monacelli, Venezuela, 1,204, $1,500

    Central Region
    1, Dick Allen, Columbia, S.C., 1,488
    2, Walter Ray Williams Jr., Ocala, Fla., 1,463
    3, Billy Oatman, Chicago, 1,368
    4, Brian Himmler, Cincinnati, 1,353
    5, Bo Goergen, Sanford, Mich., 1,326
    6, Brian Thompson, Flat Rock, Mich., 1,320
    7, x-Troy Stus, South Lyon, Mich., 1,284

    Did not advance:
    8, Pete Weber, St. Ann, Mo., 1,284, $1,500
    9, Kenneth Kolberg Jr., Cleveland, Ohio, 1,284, $1,500
    10, Anthony LaCaze, Melrose Park, Ill., 1,255, $1,500
    x-Stus (224) defeated Weber (197) and Kolberg (191) in a one-game roll-off for seventh place

    Midwest Region
    1, Tom Hess, Urbandale, Iowa, 1,402
    2, Mike Scroggins, Amarillo, Texas, 1,396
    3, Jack Jurek, Lackawanna, N.Y., 1,356
    4, Michael Steil, Wheeling, Ill., 1,341
    5, Sean Swanson, Springfield, Mo., 1,298
    6, Ronnie Russell, Marion, Ind., 1,270
    7, Mike Wolfe, New Albany, Ind., 1,265

    Did not advance:
    8, Stuart Williams, England, 1,261, $1,500
    9, Andres Gomez, Colombia, 1,251, $1,500
    10, Jeff Carter, Springfield, Ill., 1,214, $1,500

    Southwest Region
    1, Eugene McCune, Munster, Ind., 1,400
    2, Mike Fagan, Patchogue, N.Y., 1,361
    3, Brad Angelo, Lockport, N.Y., 1,348
    4, Ryan Ciminelli, Cheektowaga, N.Y., 1,343
    5, Kelly Kulick, Union, N.J., 1,307
    6, D.J. Archer, Mineral Wells, Texas, 1,305
    7, Dino Castillo, Carrollton, Texas, 1,277

    Did not advance:
    8, Brett Cooper, Fort Worth, Texas, 1,252, $1,500
    9, Stevie Weber, Chalmette, La., 1,199, $1,500
    10, Rick Lawrence, Waxahachie, Texas, 1,164, $1,500

    West/Northwest Region
    1, Danny Wiseman, Baltimore, 1,440
    2, Lennie Boresch Jr., Kenosha, Wis., 1,391
    3, Wayne Garber, Modesto, Calif., 1,375
    4, Bryon Smith, Roseburg, Ore., 1,357
    5, Gregory Thompson Jr., Dublin, Calif., 1,350
    6, PJ Haggerty, Roseville, Calif., 1,335
    7, Lonnie Waliczek, Wichita, Kan., 1,333

    Did not advance
    8, Thomas Ault Jr., Portland, Ore., 1,331, $1,500
    9, Michael Machuga, Erie, Pa., 1,280, $1,500
    10, Jason Couch, Clermont, Fla., 1,194, $1,500

     


    Dick Weber PBA Playoffs - Round One


    Standings after 15 games; top 9 per region advance to Round Two.

    East Region
    1, Rhino Page, Dade City, Fla., 3,564
    2, Steve Jaros, Yorkville, Ill., 3,495
    3, Eddie VanDaniker Jr., Essex, Md., 3,408
    4, Patrick Allen, Wesley Chapel, Fla., 3,388
    5, John Nolen, Waterford, Mich., 3,351
    6, Brian LeClair, Athens, N.Y., 3,256
    7, Tom Sorce, Blasdell, N.Y., 3,235
    7, Jeffrey Voght, Canojaharie, N.Y., 3,235
    9, Jeff Zaffino, Warren, Pa., 3,211

    Did not advance:
    10, John Szczerbinski, North Tonawanda, N.Y., 3,204, $1,200
    11, Joe Paluszek, Bensalem, Pa., 3,202, $1,150
    12, Terry Miller, York, Pa., 3,199, $1,120
    13, Johnathan Bower, Middletown, Pa., 3,198, $1,100
    14, David Beres, Waukesha, Wis., 3,192
    15, Jason Stadtler, Cherry Hill, N.J., 3,142
    16, John Furey, East Windsor, N.J., 3,118
    17, Jim Tomek Jr., Camp Hill, Pa., 3,045
    18, Jason Weaver, Denver, Pa., 3,004
    19, Tommy Gollick, Oberlin, Pa., 2,988
    20, Charles Anderson, Sloatsburg, N.Y., 2,969
    21, Kevin Cartier, Beverly, N.J., 2,962
    22, Stephen Haas, Enola, Pa., 2,961
    23, Chris Warren, Grants Pass, Ore., 2,888
    24, Michael Tweed Sr., Camp Hill, Pa., 2,743

    South Region
    1, Amleto Monacelli, Venezuela, 3,521
    2, Scott Newell, Deland, Fla., 3,442
    3, Brian Kretzer, Dayton, Ohio, 3,394
    4, Kip Roberts, Glenallen, Va., 3,363
    5, Randy Weiss, Columbia, S.C., 3,329
    6, Jason Sterner, McDonough, Ga., 3,318
    7, Mike Edwards, Tulsa, Okla., 3,287
    8, Parker Bohn III, Jackson, N.J., 3,255
    9, Tom Baker, King, N.C., 3,247

    Did not advance:
    10, Brian Voss, Alpharetta, Ga., 3,237, $1,200
    11, Tom Daugherty, Wesley Chapel, Fla., 3,220, $1,150
    12, Bobby Hall II, Landover, Md., 3,203, $1,120
    13, Dave Arnold, Dublin, Calif., 3,167
    14, Ronnie Horton, Christiansburg, Va., 3,165
    15, Kyle Troup, Taylorsville, N.C., 3,164
    16, Joseph Hostetler, Minerva, Ohio, 3,157
    17, Christopher Collins, Savannah, Ga., 3,089
    18, Dale Eagle, Tavares, Fla., 3,079
    19, Ron Schoenbachler, Indianapolis, 3,065
    20, Seby Silvestri, Louisville, Ky., 3,050
    21, (tie) Richard Chmura, Lumberton, N.C., and Steve Taylor, Madison Heights, Va., 3,017
    23, Josh Chambliss, Charleston, S.C., 3,015

    Central Region
    1, Dick Allen, Columbia, S.C., 3,404
    2, Walter Ray Williams Jr., Ocala, Fla., 3,357
    3, Billy Oatman, Chicago, 3,327
    4, Bo Goergen, Sanford, Mich., 3,314
    5, Brian Thompson, Flat Rock, Mich., 3,305
    6, Anthony LaCaze, Melrose Park, Ill., 3,302
    7, Troy Stus, South Lyon, Mich., 3,252
    8, Brian Himmler, Cincinnati, 3,240
    9, Kenneth Kolberg Jr., Cleveland, Ohio, 3,212

    Did not advance:
    10, Jack Laffey, Indianapolis, 3,211, $1,200
    11, Brett Spangler, Niles, Ohio, 3,207, $1,150
    12, Liz Johnson, Cheektowaga, N.Y., 3,201, $1,120
    13, Joe Ciccone, Buffalo, N.Y., 3,161
    14, Nathan Bohr, Wichita, Kan., 3,137
    15, Patrick Dombrowski, Parma, Ohio, 3,128
    16, Rick Steelsmith, Wichita, Kan., 3,120
    17, Larry Verble, Mason, Mich., 3,063
    18, Tim Bell, Garden City, Mich, 3,061
    19, Paul Gibson, Brunswick, Ohio, 3,056
    20, Rick Zakrajsek, Lorain, Ohio, 3,028
    21, Matt Freiberg, Simpsonville, S.C., 2,969
    22, Carleton Chambers, Detroit, 2,898
    23, Ted Rosenquist Jr., Valparaiso, Ind., 2,860

    Midwest Region
    1, Jack Jurek, Lackawanna, N.Y., 3,541
    2, Mike Scroggins, Amarillo, Texas, 3,540
    3, Andres Gomez, Colombia, 3,445
    4, Stuart Williams, England, 3,433
    5, Tom Hess, Urbandale, Iowa, 3,409
    6, Michael Steil, Wheeling, Ill., 3,402
    7, Sean Swanson, Springfield, Mo., 3,333
    8, Jeff Carter, Springfield, Ill., 3,274
    9, Mike Wolfe, New Albany, Ind., 3,271

    Did not advance:
    10, Marc Heninger, Tonganoxie, Kan., 3,212, $1,200
    11, Derek Sapp, Keokuk, Iowa, 3,198, $1,150
    12, Brian Valenta, Lockport, Ill., 3,189, $1,120
    13, Chad Maas, Waukesha, Wis., 3,168
    14, Mark London, Ingleside, Ill., 3,133
    15, Quinton Bohlen, Decorah, Iowa, 3,104
    16, Dallas Baldridge, Lenexa, Kan., 3,061
    17, Brian Menini, Brookfield, Mo., 2,987
    18, Carmen Salvino, Schaumburg, Ill., 2,986
    19, Tim Mack, Indianapolis, 2,957
    20, Diandra Asbaty, Chicago, 2,946
    21, John Slavich IV, Schaumburg, Ill., 2,898
    22, Nick Weber, Foristell, Mo., 2,842
    23, Jason Wojnar, Chicago, withdrew
    300 game – Jack Jurek

    Southwest Region
    1, Kelly Kulick, Union, N.J., 3,475
    2, Stevie Weber, Chalmette, La., 3,453
    3, Ryan Ciminelli, Cheektowaga, N.Y., 3,410
    4, Brad Angelo, Lockport, N.Y., 3,385
    5, D.J. Archer, Mineral Wells, Texas, 3,360
    6, Dino Castillo, Carrollton, Texas, 3,322
    7, Brett Cooper, Fort Worth, Texas, 3,301
    8, Eugene McCune, Munster, Ind., 3,187
    9, Rick Lawrence, Waxahachie, Texas, 3,182

    Did not advance:
    10, Jesse Buss, Wichita, Kan., 3,147, $1,200
    11, Bill Alexander, San Angelo, Texas, 3,133, $1,150
    12, Chris Hibbitts II, Ft Worth, Texas, 3,116, $1,120
    13, Jay Futrell, Derby, Kan., 3,108
    14, Kurt Gengelbach, Carrollton, Texas, 3,088
    15, Jim Carter, Keller, Texas, 3,075
    16, Andy Patterson, Tyler, Texas, 3,036
    17, Eddie Graham, Centerville, Ohio, 2,994
    18, Andy Mortensen, Tulsa, Okla., 2,977
    19, Danny Neill, Allen, Texas, 2,972
    20, Kris Koeltzow, Wheat Ridge, Colo., 2,936
    21, Robert McBride, Mesquite, Texas, 2,839
    22, Darren Comardelle, Gretna, La., 2,750
    23, Mike Keily, Littleton, Colo., 2,646
    300 game – Stevie Weber

    West/Northwest Region
    1, Lonnie Waliczek, Wichita, Kan., 3,576
    2, Bryon Smith, Roseburg, Ore., 3,543
    3, Michael Machuga, Erie, Pa., 3,524
    4, Gregory Thompson Jr., Dublin, Calif., 3,506
    5, Thomas Ault Jr., Portland, Ore., 3,435
    6, Danny Wiseman, Baltimore, 3,414
    7, Lennie Boresch Jr., Kenosha, Wis., 3,405
    8, Wayne Garber, Modesto, Calif., 3,364
    9, PJ Haggerty, Roseville, Calif., 3,351

    Did not advance:
    10, Chris Loschetter, Avon, Ohio, 3,322, $1,200
    11, Mitch Beasley, Puyallup, Wash., 3,315, $1,150
    12, Corey Husted, Milwaukie, Ore., 3,303, $1,120
    13, Dave Wodka, Chatsworth, Calif., 3,302
    14, Rick Francis, Linden, Calif., 3,275
    15, Jon Brandon, Santa Clarita, Calif., 3,207
    16, Kevin Croucher, Grants Pass, Ore., 3,111
    17, Justin Howard, Rushville, Ind., 3,018
    18, Andre Eubanks, Los Angeles, 3,005
    19, Ernie Schlegel, Vancouver, Wash., 2,972
    20, Kerry Fulford, Brownwood, Texas, 2,906
    21, John Wilcox, Kirkland, Wash., 2,576
    22, Dave D'Entremont, Middleburg Heights, Ohio, withdrew